دستگاه تقطیر با پک ویژه

دستگاه تقطیر با پک ویژه

در جهت کیفیت محصولات عرق گیری و از سویی نیز کمک به مشتریان عزیز، ظروف سلطانی اقدام به تهیه پک های ویژه دستگاه تقطیر نموده است. این پک ها مشتمل بر دیگ تقطیر - کندانسور (آبی - برقی - شیشه ای) - ویگرو بالنی - ذغال اکتیو و پودر سدیم سولفید می باشد که به تفسیر در مورد موارد اشاره شده بحث خواهیم کرد:


 دیگ تقطیر

قطعا قبل از خرید دستگاه تقطیر باید به فکر سیستم حرارت دهنده که همان گاز می باشد باشید و از سوی دیگر در کجا قصد تقطیر دارید! اگر در منزل و در آشپزخانه منزلتان اقدام به تقطیر عرق گیری خواهید نمود پس، از دیگ‌های ۱۶ و ۲۲ لیتری باید استفاده کنید چرا که فقط این دو مدل دیگ در آشپزخانه منزلتان بدرد تقطیر خواهند خورد، از سوی دیگر دستگاه تقطیر ۲۵ لیتری گاز تک شعله جداگانه و ۳۲ الی ۵۰ لیتری گاز دو شعله جداگانه و ۱۰۰ لیتری هم گاز ۳ شعله جداگانه نیازمند دارد. لازم است بدانید دیگ‌های ۲۵ لیتری به بالا بدلیل وجود طوقی که در کف دیگ نصب شده است مناسب تقطیر بر روی گازهای کابینتی نمی باشند چرا که حرارت در زیر کف دیگ جمع شده و باعث می شود که این حرارت بسیار زیاد مجدد به کف گاز برگرد و اگر گاز شما شیشه ای باشد ترک برداشته و اگر استیل باشد رنگ آن تغییر پیدا خواهد نمود. پس لطفا آگاهانه و با مطالعه گام بردارید، ظروف سلطانی با محتوای مفید خود در انتخاب هوشمندانه دستگاه تقطیر شما همراه شما خواهد بود..

 خنک کننده یا کندانسور

 این مجموعه بر آن شده است در جهت سهولت تقطیر در منزل، سه مدل خنک کننده و کندانسور برقی به مشتری عرضه کند که خنک کننده سطلی آبی و شیشه ای با مصرف آب بخار را تبدیل به مایع می کند و کندانسور برقی از قدرت فن و فینهای موجود داخل آن بخار حاصل از دستگاه تقطیر یا عرق گیری را تبدیل به مایع می کند البته نباید از این قضیه غافل شد که هر کدام از این گزینه ها معایب و محاسنی دارند که ظروف سلطانی به تفکیف در صفحه چه دستگاهی بخرم؟ به آن اشاره نموده است تا در تصمیم خود نتیجه بهتری بگیرید.


لوازم تقطیر

باید این را قبول نمود که دستگاه تقطیر با لوازم تقطیر انتخابی هوشمندانه است. هرچند بدون لوازم تقطیر همچنان می توان تقطیر انجام داد ولی باید به این نکته اذعان داشت که هر چه آپشنهای مختلف در تقطیر وارد سیستم عرق گیری در منزل گردد به مراتب تقطیری راحت تر و محصولی با کیفیت تر خواهید داشت. ظروف سلطانی به این نیازمندی مشتری پی برده و تمام مواردی که احساس می کند محصول نهایی مشتری بهتر خواهد شد را در پکیج لوازم تقطیر خود گنجانده است.

ویگرو بالنی:

این محصول با استفاده از طوری مسی موجود در آن کمک زیادی به تقطیر جزء به جزء می کند طوریکه هم مزه محصول شما را تغییر می دهد و هم رنگ کدری عرقیات شما را می گیرد. ویگرو بالنی در بسته بندی کارتن ظروف سلطانی عرضه می گردد و نگرانی مشتریان را نسبت به سالم رسیدن به مقصد را برطرف نموده ایم، در داخل آن یکعدد گیره وجود دارد که شما براحتی طبق فیلم موجود در سایت ما می توانید نسبت به نصب آن اقدام نمائید از سوی دیگر یکعدد درپوش سیلیکونی بر قسمت بدنه آن قرار دارد تا براحتی بتوانید طوری مسی را از قسمت مذکور وارد و یا تخلیه نمائید.

پس از نصب آن و اطمینان از بسته بودن قفلهای درب دستگاه تقطیر، گاز را روشن نموده و منتظر جوش آمدن دستگاه تقطیر باشید در این صورت دمای دستگاه شما با استفاده از دماسنج نصب شده بر روی دستگاه تقطیر شما از حدود بالای 75 درجه دستگاه تقطیر شروع به جوشیدن می کند پس با شروع جوشیدن ، قلهای موجود داخل دیگ تقطیر به داخل شیشه ویگرو خواهد آمد و با توجه به وجود مکانیزم سد راهی داخل ویگرو که بصورت سوزنی شکل دیده می شود باعث آن خواهد شد که ناخالصی محصول دوباره به داخل دستگاه تقطیر برگشت داده شود که در اینجا جاذبه زمین نیز به این قضیه کمک شایانی می کند!

ذغال اکتیو:

این محصول جهت تصفیه عرقیات شما بکار میرود ، طوریکه تا حدی هم به شفاف سازی محصول کمک می کند و هم مزه آن را بهتر می نماید. ذغال اکتیو را در یک صافی قرار دهید سپس آب گرم را به مدت کوتاهی بروی آن بریزید تا گرد و خاک آن تمیز شود پس از آن مقداری پنبه داخل قیف بگذارید و ذغال اکتیو را بروی پنبه بریزید در این حالت عرقیاتی که از خروجی تقطیر دستگاه تقطیر شما خارج خواهد شد بروی ذغال اکتیو و پنبه می ریزد و پس از آن از طریق قیف وارد شیشه می شود در نظر داشته باشید که هر 100 گرم ذغال اکتیو جهت 10 لیتر عرقیات مورد استفاده قرار میگیرد. 

سدیم سولفید:

این محصول برای شستشو و ضدعفونی کردن کندانسورهای برقی و آبی مورد استفاده قرار می گیرد. بدین صورت که میزان 25 گرم از پودر متابی سولفید را در نیم لیتر آب حل نموده و داخل لوله مسی کندانسور و خنک کننده بریزید طوریکه سمت خروجی تقطیر دستگاه تقطیر را باید ببنید که مایع خارج نشود، پس از گذشت دو یا سه ساعت توسط آب شهری مسیر لوله مسی را شستشو نمائید. توضیح اینکه این محصول از بهترین و با کیفیت ترین کمپانی های تولید مواد شیمیایی تهیه و بسته بندی می گردد و با اینکه در رده خوراکیها می باشد اما نباید بطور مستقیم وارد دستگاه گوارش گردد.

 از سوی دیگر با خرید همزن استیل که تا سالیان سال بدون هیچگونه زنگ زدگی کمک بسیار زیادی به عمل آوری محصول شما قبل از عمل تقطیر خواهد داشت. از طرفی نیز ترمومتر و ترمومانومتر ( دماسنج و یا دماسنج/فشارسنج) چنان به تقطیر شما کمک می کند که با اولین تست شما در این خصوص در سری های بعد متوجه زمان بندی های خود در خصوص زمان جوش آمدن و یا اتمام کار با دستگاه تقطیر خواهید شد. لذا پیشنهاد می گردد که قبل از قطعی نمودن خرید خود به صفحه لوازم تقطیر بروید و نیازمندیهای خود و محصولات ظروف سلطانی را بررسی نمائید.


طرز تهیه عرق نعنا با دستگاه تقطیر و دستگاه عرق گیری خانگی ظروف سلطانی

لوازم و مواد مورد نیاز جهت تقطیر عرقیجات با دستگاه عرق گیری :

1-دستگاه عرق گیری پک کامل ( ظروف سلطانی ) متناسب با لیتراژ انتخابی

2-سبزی معطر نعنا به مقدار لازم بر حسب اندازه  لیتراژ دستگاه عرق گیری 

3-آب آشامیدنی نسبت یک کیلو نعنا  به دو لیترآب در دستگاه عرق گیری

4-جام شیشه ای 


برای تهیه 1 لیترعرق نعنا که از عمل تقطیر بدست می آید، نیاز به 2.5 کیلو سبزی نعنا هست. برای دو آتیشه کردن عرقیجات اگر سبزی نعنا نسبت به آب بیشتر باشد رایحه، اسانس و بوی زیادی داشته باشد در فرآیند تقطیر عرقیجات بدست آمده در خاصیت درمانی ضد درد، ضد نفخ و هضم کننده غذا در عرق دو آتیشه نسبت به نوع عرق ساده تاثیر بیشتری دارد.

روش تقطیر و عرق گیری عرق نعنا :

سبزی نعنا رو از ریشه و برگ های سیاه له شده پاک کرده و بخوبی برگ ها و ساقه ها رو بشویید و در دستگاه عرق گیر بریزید و به نسبت یک به دو آب ریخته، طوری که دستگاه عرق گیری از سه قسمت دو قسمت پر شود و یک قسمت بالا خالی باشد تا سر ریز نشود تا بخار تبخیر به خوبی خارج شود و با وارد شدن بخار در کندانسور یا خنک کننده (سه نوع موجود در ظروف سلطانی ) عمل تقطیر انجام میشود و با گذاشتن جام شیشه ای زیر خروجی دستگاه عرق گیری میتوان عرق نعنا خوب تولید کرد.

عرق نعنا و خواص آن با دستگاه تقطیر و عرق گیری ظروف سلطانی:

-عرق نعنا ضد نفخ، هضم کننده غذا،درمان دل پیچه ، سکسکه، و باد شکن بسیار مفید است

-عرق نعنا در درمان آنفولانزا، سرفه، سرماخوردگی،ضد درد،تسکسن دهنده میگرن و سردرد ناشی از سردی 

-عرق نعنا آرامش دهنده ذهن و درمان ناراحتی های روحی و روانی 

-عرق نعنا با نوشیدن نصف لیوان برای رفع افرادی که دچار خستگی روز مره شدن 

-عرق نعنا از بین بردن سردی و رطوبت بدن 

-عرق نعنا خون ساز، مقوی معده، تنظیم و تعادل هورمون زنانه و محرک رحم 

-عرق نعنا برای رفع بوی بد دهان و یک دهان شوی قوی


در اینجا نیز بر اساس سایت معتبر ویکیپدیا به خواص انواع عرقیات اشاره مختصری خواهیم کرد:

عرق نسترن

دارای طبیعتی گرم است. خواص: تقویت کنندهٔ قلب و اعصاب، رفع کمبود ویتامین ٬C بهبود ورم کلیه، بهبود درد معده و اسهال، درمان زخم معده تصفیه کنندهٔ خون.

عرق کاسنی

دارای طبیعتی سرد است. خواص: تب‌بُر، تقویت کنندهٔ پوست، کلیه و کبد، کاهش مشکلات گوارشی و معده، تصفیه کنندهٔ خون، بهبود درد مفاصل.

عرق گلاب

دارای طبیعتی گرم است. خواص: تقویت کنندهٔ مغز و اعصاب،درمان گلو درد، رفع غش، ضعف و بی‌هوشی، دفع بلغم، تقویت لثه، صفرابر.

عرق نعنا

دارای طبیعتی گرم است. خواص: تقویت کننده معده، مولد خون، اشتهاآور،ضد درد و ضد اسپاسم، رفع کنندهٔ دل درد و دل پیچه، ضد تشنج و بادشکن، برطرف کنندهٔ گرمازدگی کودکان و سکسکه.

عرق شاه‌تره (شاطره)

دارای طبیعتی معتدل است. خواص: صفرابُر،اشتها آور، تب‌بُر، درمان یرقان، تقویت‌کنندهٔ پوست و کبد، ادرارآور، دفع کنندهٔ بلغم، تصفیه کنندهٔ خون، تقویت کنندهٔ لثه. مخلوط شاه تره، سرکه و عسل پاک کنندهٔ معده است.

عرق زنجبیل

دارای طبیعتی گرم و خشک است. خواص: رفع تهوع، تقویت معده، برطرف کردن انگل در معده و روده، پیش‌گیری از سرماخوردگی، رفع گلودرد، ضد نفخ، ضد التهاب، معرق و بادشکن.

عرق زنیان

دارای طبیعتی گرم است. خواص: ضدعفونی‌کنندهٔ معده، ضدنفخ، قارچ، انگل و اسهال.

عرق زیره

دارای طبیعتی گرم است. خواص: لاغر کننده، هضم‌کنندهٔ غذا، ملین، افزودن شیر مادر، بهبود تنگی نفس.

عرق سنبل‌الطیب

دارای طبیعتی گرم است. خواص: محرک قلب، آرام‌بخش، بهبود سردردهای میگرنی.

عرق میخک

دارای طبیعتی گرم است. خواص: آرام‌بخش، تنظیم کننده قاعده، تقویت‌کننده معده و ضد انگل.

عرق سیر

پایین آورندهٔ فشارخون، تنظیم کنندهٔ قندخون و چربی خون. برطرف کنندهٔ مسمومیت نیکوتین سیگار و آلودگی هوا، ضدعفونی کنندهٔ مجاری تنفسی، پیشگیری از سرطان، درمان موخوره.

عرق شبدر

چاق‌کننده، مولد خون، نیرودهندهٔ قوای جنسی، درمان نرمی استخوان کودکان و تصفیه کنندهٔ خون.

عرق شنبلیله

دارای طبیعتی گرم است. خواص: پایین آورندهٔ قندخون، درمان کم‌خونی و چاق‌کننده.

عرق شوید

دارای طبیعتی گرم است. خواص: پایین آورندهٔ چربی خون، تقویت معده، بادشکن، قاعده آور، درمان سکسکه و دل‌درد، رفع تنگی نفس، افزایش شیر مادر.

عرق شیرین بیان

دارای طبیعتی گرم است. خواص: درمان زخم معده و اثنی عشر، تقویت دستگاه گوارش، ضدسرفه و خلط آور، برطرف کنندهٔ عفونت‌های ریه و کلیه، برطرف کنندهٔ یبوست و بواسیر.

عرق طارونه

آرام‌بخش و خواب‌آور.

عرق کاکوتی

دارای طبیعتی گرم است. خواص: مقوی معده، برطرف‌کننده سوءهاضمه، اشتهاآور و ضدعفونی کننده مجاری تنفسی. مصرف برگ گیاه مخلوط با ماست یا دوغ نرم‌کننده سینه و تقویت کننده قوای جنسی است.

عرق کرفس

رماتیسم و درد مفاصل.

عرق کیالک

تنظیم کنندهٔ کلسترول خون، تصفیه کنندهٔ خون، جلوگیری از تنگی عروق قلب.

عرق گاوزبان

دارای طبیعتی گرم است. خواص: آرام بخش، نرم‌کننده سینه، تصفیه کننده خون، ادرارآور و برطرف کننده التهابات مثانه و کلیه.

عرق گزنه

دارای طبیعتی گرم است. خواص: پایین آورندهٔ قندخون، رفع تنگی نفس، نیرودهنده و قاعده‌آور، افزایش شیر مادر، رفع ورم لوزه‌ها.

عرق گشنیز

نیرودهنده، ضد تشنج، ضد کرم و باکتری و بیماری‌های روده‌ای، آرام‌بخش و برطرف کنندهٔ تاول‌های دهان و تسکین دهنده درد دندان.

عرق گل ختمی

نشاط آور، رفع التهاب مثانه، درمان آسم و گرفتگی صدا، بهبود سرماخوردگی، مقوی، ملین، درمان قولنج و دردهای عضلانی.

عرق کلپوره

ضدسرفه، اسهال، شکم درد، بیماری‌های گوارشی، عفونت‌های دهان، لثه و لوزه‌ها، تب‌بُر و ضدجوش و خارش.

عرق مرزنگوش

دارای طبیعتی گرم است. خواص: برطرف کنندهٔ گازهای معده، نفخ، شکم درد، آسم و تنگی نفس.

عرق مرزه

دارای طبیعتی گرم است. خواص: برطرف کننده سوءهاضمه، سنگ‌های کلیه و مثانه، تقویت کننده قوای جنسی و ضعف جسمی.

عرق هل

تقویت کنندهٔ معده و روده و بادشکن، برطرف کنندهٔ بوی بد دهان (به ویژه بوی سیر).

عرق یونجه

اشتها آور، چاق‌کننده، حاوی انواع ویتامین‌ها، تقویت‌کنندهٔ بدن و برطرف کنندهٔ لرزش‌های ناشی از بیماری پارکینسون، چاق‌کننده و مفید برای ترک اعتیاد.


چگونه از عرقیات خود نگهداری کنیم؟

در سلامت نیوزیک کارشناس تغذیه عنوان می کند عرقیات باید در داخل یخچال و ظروف شیشه‌ای که درپوش آلومینیومی دارد، نگه‌داری شود.

پیام یزدانی، کارشناس تغذیه درباره مدت ماندگاری عرقیات گیاهی، عنوان کرد: مدت ماندگاری عرقیات از 1 تا 2 سال است و بیشتر از این مدت ماده موثره و خواص درمانی عرقیات به تدریج کاهش می‌یابد.

وی افزود: عرقیات باید در جای خنک همچون یخچال نگهداری شود و هر گونه تغییر در عطر، طعم و رنگ عرقیات نشان دهنده کیفیت پایین و غیرقابل مصرف شدن آن است.

یزدانی درباره چگونگی پی بردن به فاسد بودن عرقیات، گفت: عرقیاتی که استریل، دارای بسته بندی بهداشتی و تاریخ مصرف باشد و رنگ شفاف و زلالی داشته باشد سالم است، اما اگر عرقیات پس از مدتی کدر شد یا رسوب کرد، نشان دهنده این است که آلوده به قارچ و کپک شده و مصرف آن مسمومیت‌زا خواهد بود.

این کارشناس تغذیه در ادامه یادآور شد: برخی عرقیات گیاهی روی ظروف پلاستیکی تأثیر گذاشته و از آن‌ها تأثیر می‌پذیرد. بنابراین باید این محصولات را در بطری‌های شیشه‌ای که دارای درپوش آلومینیومی است، نگهداری کرد.